Obsługa samochodu

Czynności kontrolno obsługowe KIA RIO - WORD Łódź

Wykonanie czynności kontrolno obsługowych na egzaminie państwowym i wewnętrznym.

Na egzaminie wewnętrznym:

  • wskazujesz i opisujesz jak należy sprawdzić wszystkie płyny eksploatacyjne w pojeździe + sygnał dźwiękowy,
  • wskazujesz i sprawdzasz działanie wszystkich świateł w pojeździe.

Na egzaminie państwowym:

  • wskazujesz jeden z płynów eksploatacyjnych w pojeździe lub sygnał dźwiękowy,
  • wskazujesz jedno ze świateł w pojeździe.

Przykładowo możesz wylosować następujące zestawy które wcześniej zostały wylosowane przez system informatyczny WORD:

  • poziom oleju i światło przeciwmgłowe,
  • poziom płynu chłodzącego i światła mijania,
  • poziom płynu hamulcowego i światła drogowe.

Lub inne możliwe konfiguracje czyli jeden z 4 wcześniej wylosowanych płynów lub sygnał dźwiękowy + działanie jednego z 8 świateł.

Silnik KIA RIO - płyny eksploatacyjne:

Kia RIO silnik

Poziom oleju

Miarka znajduje się w tym miejscu (pokazujesz gdzie znajduje się miarka do sprawdzania poziomu oleju) poziom powinien znajdować się między minimum a maksimum.

Wlew oleju znajduje się w tym miejscu (pokazujesz gdzie znajduje się wlew oleju).

Czasem egzaminatorzy zadają pytanie, jak sprawdzamy olej?

Samochód powinien stać na równej powierzchni poziom oleju najlepiej sprawdzać na zimnym silniku. Jeśli silnik jest gorący należy odczekać około 5-10 minut (olej silnikowy w tym czasie spłynie do miski olejowej). Opisujesz jak należy wykonać tą czynność: wyjmujemy miarkę, wycieramy, wkładamy ponownie, wyjmujemy ślad oleju powinien znajdować się między minimum a maksimum.

W/w czynności nie wykonujesz!

UWAGA w związku z licznymi pomyłkami: olej silnikowy nalewa się bezpośrednio do silnika a nie do zbiornika!

Poziom płynu hamulcowego

Zbiornik znajduje się w tym miejscu (wskazujesz zbiornik). Zawartość powinna zawierać się między minimum a maksimum (wskazujesz minimum i maksimum). Sprawdzasz wizualnie poziom i potwierdzasz, że stan jest prawidłowy.

Poziom płynu chłodzącego

Zbiornik znajduje się w tym miejscu (wskazujesz zbiornik). Zawartość powinna zawierać się między minimum a maksimum (wskazujesz minimum i maksimum). Sprawdzasz wizualnie poziom i potwierdzasz, że stan jest prawidłowy.

Poziom płynu do spryskiwaczy

Zbiornik znajduje się w tym miejscu (wskazujesz zbiornik) płyn uzupełniamy do maksimum (pod korek). Otwierasz korek płynu do spryskiwaczy sprawdzasz obecność i potwierdzasz!

To jedyny zbiornik który podczas wykonywania czynności kontrolno obsługowych wolno otworzyć. Obecność płynu w zbiorniku można jeszcze sprawdzić uruchamiając spryskiwacz szyby.

UWAGA w związku z licznymi pomyłkami: na zbiorniku płynu do spryskiwaczy nie ma podziałki minimum i maximum.

Sygnał dźwiękowy- nie podnosisz pokrywy silnika, przyciskasz sygnał dźwiękowy i potwierdzasz sygnał jest sprawny.

Po sprawdzeniu płynów eksploatacyjnych pojazdu przechodzisz do sprawdzenia świateł:

KIA RIO światła przednie

KIA RIO światła tył

Kontrolki świateł. 

Światła pozycyjne- przełącz przełącznik na światła pozycyjne, obchodzisz samochód i sprawdzasz działanie świateł (następnie potwierdzasz ich sprawność) światła są sprawne.

kon sw poz

Światła pozycyjne to 4 punkty świetlne, z przodu dwa w prawej i lewej lampie barwy białej, z tyłu 2 w prawej i lewej lampie barwy czerwonej.

Światła mijania- przełączasz stacyjkę (kluczyk) w pozycję zapłon, włączasz światła mijania, stajesz z przodu samochodu i sprawdzasz działanie świateł (następnie potwierdzasz ich sprawność) światła są sprawne.

kon sw mij

Światła mijania to 2 punkty świetlne w prawej i lewej lampie, barwy białej.

Światła drogowe- przełączasz stacyjkę (kluczyk) w pozycję zapłon, przełącz przełącznik na światła mijania, następnie odpychasz od siebie przełącznik świateł i masz włączone światła drogowe (sygnalizuje to niebieska kontrolka), stajesz z przodu samochodu i sprawdzasz działanie świateł (następnie potwierdzasz ich sprawność) światła są sprawne.

kon sw dro

Światła drogowe to 2 punkty świetlne w prawej i lewej lampie, barwy białej. Światła drogowe świecą intensywniej niż światła mijania.

Światło przeciwmgłowe- przełączasz stacyjkę (kluczyk) w pozycję zapłon, włączasz światła mijania następnie włączasz światło przeciwmgłowe, stajesz z tyłu pojazdu i sprawdzasz działanie światła (następnie potwierdzasz sprawność) światło jest sprawne.

kon sw prze mgl

Światło przeciwmgłowe znajduje się z tyłu po lewej stronie w zderzaku, świeci intensywnie barwa czerwona.

Światła awaryjne- włączasz światła awaryjne, obchodzisz samochód i sprawdzasz działanie świateł (następnie potwierdzasz ich sprawność) światła są sprawne.

kon sw awar

Światła awaryjne to 6 punktów świetlnych, znajdują się w tylnych lampach, po obu stronach samochodu w lusterkach oraz w przednich lampach są barwy pomarańczowej wszystkie świecą światłem pulsacyjnym pomarańczowym.

Światła STOP- prosisz egzaminatora o pomoc (czy mogę prosić o potwierdzenie działania świateł STOP), przyciskasz pedał hamulca roboczego egzaminator potwierdza działanie świateł.

Światła STOP to 3 punkty świetlne, znajdują się z tyłu pojazdu, lampa prawa, lewa oraz nad szybą u góry, są barwy czerwonej świecą intensywnie.

Światło cofania- 2 punkt świetlny, przełączasz stacyjkę (kluczyk) w pozycję zapłon, wciskasz sprzęgło i włączasz wsteczny bieg, wychodzisz z samochodu i sprawdzasz działanie światła cofania (potwierdzasz działanie świateł) światła są sprawne.

UWAGA ZAPAMIĘTAJ! Podczas sprawdzania działania światła cofania silnik nie może być włączony!

Światła kierunkowskazów- przełączasz stacyjkę (kluczyk) w pozycję zapłon, włączasz lewy kierunkowskaz następnie wychodzisz z samochodu i sprawdzasz działanie świateł kierunkowskazu to 3 pulsujące światła barwy pomarańczowej w przedniej lampie, w przednim błotniku oraz w tylnej lampie. Następnie włączasz prawy kierunkowskaz i sprawdzasz działanie świateł z prawej strony (potwierdzasz ich sprawność) światła są sprawne.

kon sw kier

Opinie kursantów

Bartłomiej Dąbrowski
Bardzo dziękuję Panu Januszowi oraz Panu Tomkowi za doskonałe i rzeczowe przygotowanie zarówno do egzaminu, jak i codziennej jazdy! Wykłady prowadzone są w ciekawy i profesjonalny sposób. Informacje przekazywane na zajęciach teoretycznych przez Pana Janusza to wiele cennych rad niezwykle przydatnych w późniejszej praktyce! Na jazdach panuje świetna, bezstresowa atmosfera. Każdy błąd ...
środa, 19 grudzień 2018
Klaudia Oset
Najlepsza auto szkoła w Pabianicach! Profesjonalne podejście i miła atmosfera! Dziękuje bardzo!! :)
wtorek, 18 grudzień 2018
Jan Grzegorzewski
Bardzo polecam! Szybko, łatwo i przyjemnie. Po wykonaniu kursu egzamin nie będzie już problemem :)
poniedziałek, 10 grudzień 2018
Violetta Piotrowska
Wykłady z teorii z Panem Januszem profesjonalizm w 100%.Fachowa wiedza- najwyższy poziom.Super atmosfera, indywidualne podejście do każdego kursanta.Mój instruktor jazdy Piotr Kudrzycki zażartował,ale postawił do pionu jak nie szło.Zaangażowanie w każdą godzinę jazdy.Cierpliwość,motywacja, wsparcie.DZIĘKUJĘ. Jesteście number one?
środa, 28 listopad 2018

Najbliższe terminy kursów

PROMOCJA!
Do kursu podstawowego dodajemy:
- 1 godzinę jazdy gratis
- minus 200,00 zł od ceny podstawowej
- oraz coś co pomoże w egzaminie państwowym (niespodzianka)

Szczegóły w cenniku!

Data rozpoczęcia: 25.10.2021
Godzina: 17:00
Kategoria: B
Wykłady- teoria:
Poniedziałek, środa, piątek, sobota.
Zapisy rozpoczęte !!
Nie przegap okazji !!


zanim sie zapiszesz 150

teoria w domu

Sprawdź czy masz już prawko

Zarezerwuj termin egzaminu on-line

WORD Łódź

WORD Piotrków Trybunalski

WORD Sieradz

Ośrodek Szkolenia Kierowców
Janusz Keller

Ul. Zamkowa 15
95-200 Pabianice

Tel. 795 06 06 06

Facebook Like Box

Dołącz do nas na Facebook :)